Promil oznacza jedną tysięczną całości. Oznaczamy go symbolem:
Promil na ułamek
Przy zamianie promila na ułamek, dzielimy liczbę promili przez 1000. Pamiętajmy o pominięciu symbolu przy podawaniu wyniku:
Ułamek na promil
Przy zamianie ułamka na promil działamy odwrotnie do przedstawionej powyżej sytuacji, a więc ułamek mnożymy przez 1000 promili:
Promil a procent
Dziesiąta część procentu to promil.
Warto powrócić także do definicji samego procenta, aby łatwiej zrozumieć promile.
Łacińskie wyrażenie “per centum” oznacza “na sto”. Procent jest jednym ze sposobów zapisu stosunku dwóch wielkości, w przypadku których dana liczba określona jest ułamkiem o mianowniku 100 oraz odpowiada setnej części danej wielkości. Z procentami mamy do czynienia niemal na każdym kroku – najpopularniejszym i najbliższym ich przykładem są obniżki cenowe w sklepach.
Jeden procent = 1%
Procent możemy zapisać na kilka sposobów:
- 5%
- – zapis w ułamku zwykłym
- 0,05 – zapis w ułamku dziesiętnym
Ułamek na procent
Aby zamienić ułamek zwykły na procent, należy rozszerzyć jego mianownik do 100. Kiedy tak zrobimy liczba, która pojawi się w mianowniku, będzie liczbą procentów, którą szukamy.
Przykłady:
Drugim sposobem na zamianę ułamka na procent jest pomnożenie go przez 100%.
Przykłady:
Procent na ułamek
Zamiana procentu na ułamek jest banalnie prosta. Zwykle wystarczy zapisać w liczniku liczbę procentów, z kolei w mianowniku 100. W dalszej kolejności wystarczy skrócenie utrzymanego ułamka lub zamiana na ułamek mieszany.
Przykłady:
Jak wygląda zamiana procentów na ułamek dziesiętny? W tym przypadku należy wyłącznie przesunąć przecinek o dwa miejsca w lewo.
Przykłady:
Procent z danej liczby
Aby obliczyć procent z dowolnej liczby, wystarczy pomnożyć ten procent przez liczbę. Pamiętaj jednak, aby przed mnożeniem zamienić procent na ułamek. W tym celu skorzystaj ze sposobów podanych powyżej.
Przykłady
Ile wynosi 10% z liczby 70?
10% z liczby 70 to 7
Promil w codziennym życiu
Chyba jednym z najpopularniejszych zastosowań promili jest określenie z jego pomocą zawartości alkoholu w produktach oraz we krwi. Podczas kontroli trzeźwości, funkcjonariusz może przy pomocy urządzenia sprawdzić, czy kierująca osoba jest pod wpływem alkoholu. 1‰ to 100 mg alkoholu znajdującego się w 1 decylitrze krwi człowieka.