Układem współrzędnych na płaszczyźnie określamy parę osi liczbowych, które są prostopadłe względem siebie. Posiadają także wspólny początek O.
Układ współrzędnych dzieli płaszczyznę na cztery ćwiartki. Ćwiartki nazywamy cyframi rzymskimi od I do IV. I ćwiartka znajduje się po prawej stronie w górnej części, II ćwiartka po lewej stronie górnej części, III ćwiartka po lewej stronie dolnej części, IV ćwiartka po prawej stronie dolnej części. Możemy je oznaczyć następująco:
- I ćwiartka:
- II ćwiartka:
- III ćwiartka:
- IV ćwiartka:
Oś pionową układu współrzędnych nazywamy osią odciętych. Jej oznaczenie to OX. Z kolei oś pionowa to oś rzędnych – ta została oznaczona OY.
Współrzędne punktu
Każdy punkt zaznaczony na płaszczyźnie w układzie współrzędnych posiada współrzędne (x,y).
- x to współrzędna na osi OX, nosi także nazwę – odcięta
- y to współrzędna na osi OY, nosi także nazwę – rzędna
Własności współrzędnych
- początkiem układu OXY jest punkt o współrzędnych O(0,0),
- wszystkie punkty na osi OX mają współrzędne (x,0),
- wszystkie punkty na osi OY mają współrzędne (0,y).
Aby móc prawidłowo rysować wykresy funkcji, należy nauczyć się poprawnie obliczać i zaznaczać punkty w układzie współrzędnych. Zanim przystąpisz do rysowania, skup się więc na prawidłowym odczytywaniu punktów w układzie współrzędnych. Wiele osób myli kolejność wpisywania współrzędnych. Ważne jest, aby przy podawaniu współrzędnych na pierwszym miejscu znalazła się współrzędna x-owa, a dopiero po niej y-owa. Koniecznie zapamiętaj więc poniższy zapis dla punktu P.
P=(3,6)
W tym zapisie liczba 3 oznacza współrzędną x. 6 z kolei jest współrzędną y. Odwrotne zapisanie – czyli postawienie na pierwszym miejscu współrzędnej y, jest błędne i prowadzi do nieprawidłowości podczas obliczeń.
Inne układy współrzędnych
Powyższe informacje dotyczą prostokątnego układu współrzędnych, inaczej układu kartezjańskiego. Oprócz niego możemy spotkać się także z innymi rodzajami układów współrzędnych. Są nimi:
- układy współrzędnych walcowych,
- układy współrzędnych biegunowych,
- układy współrzędnych sferycznych.
Układ współrzędnych w życiu codziennym
Byłeś przekonany, że Twoje spotkania z układem współrzędnych zakończą się wraz z odebraniem świadectwa ukończenia szkoły? W takim razie miałeś błędne przekonanie. Układy współrzędnych pojawiają się bowiem w wielu branżach. Układy współrzędnych pojawiają się, chociażby na mapie, na której mamy do czynienia często z siatką kilometrową.